Tissot - T127.410.16.051.01
T127.410.16.051.01 Gentleman Quartz Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Gentleman |
| Reference: | T127.410.16.051.01 (aka: T1274101605101) |
| Name: | T127.410.16.051.01 Gentleman Quartz Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Gentleman Quartz reference T127.410.16.051.01 features a stainless steel case with a diameter of 40.00mm, which houses a quartz movement in the form of caliber F06.115. The dial is Black.