Tissot - T927.407.41.031.01
T927.407.41.031.01 Gentleman Powermatic Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Gentleman |
| Reference: | T927.407.41.031.01 (aka: T9274074103101) |
| Name: | T927.407.41.031.01 Gentleman Powermatic Stainless Steel - Yellow Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Gentleman T927.407.41.031.01 is a stainless steel watch with a yellow gold bezel. It is powered by a Powermatic 80 movement with silicon balance spring.