Tissot - T927.407.46.041.00
T927.407.46.041.00 Gentleman Powermatic Stainless Steel - Red Gold / Brown / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Gentleman |
| Reference: | T927.407.46.041.00 (aka: T9274074604100) |
| Name: | T927.407.46.041.00 Gentleman Powermatic Stainless Steel - Red Gold / Brown / Strap |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Sunburst |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Gentleman T927.407.46.041.00 is a stainless steel watch with a red gold bezel. It is powered by a Powermatic 80 movement with silicon balance spring. The dial is Blue.