Tissot - T927.407.46.041.01
T927.407.46.041.01 Gentleman Powermatic Stainless Steel / Yellow Gold / Blue / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Gentleman |
| Reference: | T927.407.46.041.01 (aka: T9274074604101) |
| Name: | T927.407.46.041.01 Gentleman Powermatic Stainless Steel / Yellow Gold / Blue / Strap |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Glass: | Sapphire |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Gentleman reference T927.407.46.041.01 has a stainless steel case with solid yellow gold bezel. Inside ticks a self-winding caliber C07.811 'Powermatic 80' movement.