Tissot - T019.430.36.051.01
T019.430.36.051.01 Visodate Automatic Yellow Gold PVD / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T019.430.36.051.01 (aka: T0194303605101) |
| Name: | T019.430.36.051.01 Visodate Automatic Yellow Gold PVD / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Visodate is a watch with a design inspired by watches from the 1950's. Classic yet contemporary, the Visodate features a gently curved dial mirroring the dome on the sapphire crystal. The case measures 39.3 mm across.