Tissot - T040.432.16.051.00
T040.432.16.051.00 Heritage Chronograph Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T040.432.16.051.00 (aka: T0404321605100) |
| Name: | T040.432.16.051.00 Heritage Chronograph Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 3333 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Heritage T0404321605100 is a limited edition of 3333 pieces that was available between 2009 and 2011. It features a stainless steel case with a diameter of 40mm, housing a COSC-certified caliber 7753.