Tissot - T103.110.16.033.00
T103.110.16.033.00 Bella Hora Stainless Steel / White Roman / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T103.110.16.033.00 (aka: T1031101603300) |
| Name: | T103.110.16.033.00 Bella Hora Stainless Steel / White Roman / Strap |
| Produced: | 2017 |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Oval |
| Case Diameter: | 27.20 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot T103.110.16.033.00 has an oval case of 24.4*27.2mm. It is powered by the quartz caliber 980.153.