Tissot - T117.509.11.012.00
T117.509.11.012.00 Heritage Banana Stainless Steel / White / Japan
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T117.509.11.012.00 (aka: T1175091101200) |
| Name: | T117.509.11.012.00 Heritage Banana Stainless Steel / White / Japan |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Tissot Banana reference T117.509.11.012.00 is exclusive to the Japanese market. This Banana features a stainless steel case and a White dial.