Tissot - T117.509.16.042.00
T117.509.16.042.00 Banana Stainless Steel / Blue
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T117.509.16.042.00 (aka: T1175091604200) |
| Name: | T117.509.16.042.00 Banana Stainless Steel / Blue |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Tissot Heritage Banana is a modern take on the 1916 original Banana watch. Dressed up as reference T117.509.16.042.00, this watch features a rectangular case (27 * 49 mm) curved to hug the wrist, and a Blue dial with exploding Arabic numerals.