Tissot - T117.509.16.052.00
T117.509.16.052.00 Banana Centenary Edition Stainless Steel / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T117.509.16.052.00 (aka: T1175091605200) |
| Name: | T117.509.16.052.00 Banana Centenary Edition Stainless Steel / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Tissot Banana Centenary Edition was introduced in 2016 in celebration of the 100th anniversary of the original Banana watch. It features a rectangular case (27 * 49 mm) curved to hug the wrist, and a black dial with exploding Arabic numerals.