Tissot - T118.410.36.057.00
T118.410.36.057.00 Visodate Quartz 40 Bronze / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T118.410.36.057.00 (aka: T1184103605700) |
| Name: | T118.410.36.057.00 Visodate Quartz 40 Bronze / Black |
| Produced: | 2018 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Heritage Visodate Quartz T118.410.36.057.00 was introduced in 2018. It features a bronze-plated case and a black dial.