Tissot - T118.410.36.277.00
T118.410.36.277.00 Visodate Quartz 40 Yellow Gold PVD / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T118.410.36.277.00 (aka: T1184103627700) |
| Name: | T118.410.36.277.00 Visodate Quartz 40 Yellow Gold PVD / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Visodate Quartz pairs a vintage look with contemporary sizing and a modern quartz movement with date. The case, with its swiveling lugs, measures 40mm across. In the pictured configuration the Visodate has a case PVD-coated in yellow gold.