Tissot - T118.430.16.271.00
T118.430.16.271.00 Visodate Powermatic 80 Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T118.430.16.271.00 (aka: T1184301627100) |
| Name: | T118.430.16.271.00 Visodate Powermatic 80 Stainless Steel / Silver / Strap |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.00 mm |
| Case Lug Width: | 21.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Visodate Powermatic 80 pairs a vintage look with contemporary sizing and a self-winding 'Powermatic' movement with date. The case, with its swiveling lugs, measures 42.00mm across. Reference T118.430.16.271.00 has a Stainless Steel case and a Silver dial.