Tissot - T124.427.16.031.00
T124.427.16.031.00 Tissot Heritage 1973 Limited Edition
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T124.427.16.031.00 (aka: T1244271603100) |
| Name: | T124.427.16.031.00 Tissot Heritage 1973 Limited Edition |
| Produced: | 2019 |
| Limited: | Yes, 1973 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Heritage 1973 ref. T124.427.16.031.00 was introduced in 2019. This limited edition of 1973 pieces features a stainless steel cushion-shaped case of 43*46.6mm, which holds the self-winding caliber 7753 chronograph movement.