Tissot - T124.427.16.031.01
T124.427.16.031.01 Tissot Heritage 1973 Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T124.427.16.031.01 (aka: T1244271603101) |
| Name: | T124.427.16.031.01 Tissot Heritage 1973 Silver |
| Produced: | 2020 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 43.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Heritage 1973 is a watch inspired by a chronograph introduced in 1973. As such, the watch has a distinct 1970's look in both case and dial. Reference T124.427.16.031.01, part of the second generation of Heritage 1973 models, has a Silver dial with contrasting sub dials. Inside ticks the self-winding caliber A05.H31.