Tissot - T128.109.36.022.00
T128.109.36.022.00 Heritage Porto Small Lady Yellow Gold / Champagne
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T128.109.36.022.00 (aka: T1281093602200) |
| Name: | T128.109.36.022.00 Heritage Porto Small Lady Yellow Gold / Champagne |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 30.10 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Tissot Heritage Porto is a wristwatch inspired by the watches made during the Art Nouveau period. Reference T128.109.36.022.00 has a tonneau-shaped case of 30.1*22.0mm with yellow gold PVD-coating, which holds a quartz movement by ETA in the form of caliber E61.031. The dial is Champagne.