Tissot - T128.161.36.262.00
T128.161.36.262.00 Heritage Porto Mechanical Small Lady PVD Yellow Gold / Champagne
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T128.161.36.262.00 (aka: T1281613626200) |
| Name: | T128.161.36.262.00 Heritage Porto Mechanical Small Lady PVD Yellow Gold / Champagne |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 30.10 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Tissot Heritage Porto is a wristwatch inspired by the watches made during the Art Nouveau period. Reference T128.161.36.262.00 has a tonneau-shaped case of 30.1*22.0mm, which holds a hand-wound movement by ETA in the form of caliber 48.181. The dial is Champagne.