Tissot - T128.505.36.012.00
T128.505.36.012.00 Heritage Porto Mechanical Rose Gold PVD / White
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T128.505.36.012.00 (aka: T1285053601200) |
| Name: | T128.505.36.012.00 Heritage Porto Mechanical Rose Gold PVD / White |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Tonneau |
| Case Diameter: | 31.10 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Poire |
Description
The Tissot Heritage Porto is a wristwatch inspired by the watches made during the Art Nouveau period. It features a barrel (tonneau) shaped case of 31.1*42.45mm, which houses either a hand-wound or a quartz movement, both supplied by ETA. Reference T128.505.36.012.00 is of the former variety, powered by ETA's 7001 movement.