Tissot - T134.410.37.051.00
T134.410.37.051.00 Heritage Memphis 41 PVD / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T134.410.37.051.00 (aka: T1344103705100) |
| Name: | T134.410.37.051.00 Heritage Memphis 41 PVD / Black |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | Yes, 3000 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
Introduced in 2021, the Tissot Heritage Memphis is inspired by a 1980's original designed by Ettore Sottsass, founder of the Memphis design group. Reference T134.410.37.051.00 has a [CASE_DIAMETER] case and a Black dial. Inside ticks a quartz movement by ETA (caliber F06.412). It is delivered with two straps.