Tissot - T142.428.11.082.00
T142.428.11.082.00 Heritage 1938 Small Second Stainless Steel / Black / Milanese
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T142.428.11.082.00 (aka: T1424281108200) |
| Name: | T142.428.11.082.00 Heritage 1938 Small Second Stainless Steel / Black / Milanese |
| Produced: | 2023 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Finish: | Matte |
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Heritage 1938 T142.428.11.082.00 debuted in 2023. This watch has a stainless steel case of 39.00mm and a Black dial with Arabic numerals. This watch is powered by caliber 2895-2.