Tissot - T56.1.622.72
T56.1.622.72 Prince 1 Quartz Stainless Steel / Ivory
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T56.1.622.72 (aka: T56162272) |
| Name: | T56.1.622.72 Prince 1 Quartz Stainless Steel / Ivory |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 26.80 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Ivory |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Sword |
Description
The Tissot Prince 1 reference T56.1.622.72 has a rectangular stainless steel case and an ivory dial with exploding Arabic numerals. This watch is powered by an ETA quartz movement.