Tissot - T66.1.413.61
T66.1.413.61 Entrepreneur One Stainless Steel / Anthracite / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T66.1.413.61 (aka: T66141361) |
| Name: | T66.1.413.61 Entrepreneur One Stainless Steel / Anthracite / Strap |
| Produced: | 1998 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 3333 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
The Tissot Entrepreneur One was introduced in 1998 as a limited edition of 33 pieces in platinum, 333 in gold, and 3333 pieces in stainless steel. They're all powered by COSC-certified ETA 2895-1 movements.