Tissot - T66.1.428.52
T66.1.428.52 Janerio Chronograph Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T66.1.428.52 (aka: T66142852) |
| Name: | T66.1.428.52 Janerio Chronograph Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 1996 |
| Limited: | Yes, 3333 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Janeiro is a limited edition of 3333 pieces introduced in 2006. It features a stainless steel case with a diameter of 40mm, housing the hand-wound caliber 7765.