Tissot - T66.1.524.62
T66.1.524.62 Heritage 1957 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T66.1.524.62 (aka: T66152462) |
| Name: | T66.1.524.62 Heritage 1957 Stainless Steel / Black / Strap |
| Produced: | 1999 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 3333 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Square |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Heritage 1957 is a limited edition of 3333 pieces that was in production from1999 to approx. 2006. It features a square case housing the self-winding caliber 2824-2 without date.