Tissot - T66.1.528.32
T66.1.528.32 Lisboa Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T66.1.528.32 (aka: T66152832) |
| Name: | T66.1.528.32 Lisboa Stainless Steel / Silver / Strap |
| Produced: | 1997 |
| Limited: | Yes, 9999 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Bezel: | Fixed, 12 Hour |
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Rectangular |
| Case Diameter: | 27.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Arabic Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Lisboa was introduced in 1997. This watch features a rectangular case (approx. 27*48mm) housing a hand-wound movement.