Tissot - T66.1.722.33
T66.1.722.33 Heritage 1948 Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T66.1.722.33 (aka: T66172233) |
| Name: | T66.1.722.33 Heritage 1948 Stainless Steel / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Heritage 1948 is, as indicated by its name, inspired by watches from the 1940's. It features a stainless steel case with swiveling lugs with a diameter of 39.5mm, which houses a self-winding movement with chronograph and date. The dial is silver; it is fitted to the wrist by means of a leather strap with alligator print.