Tissot - T66.1.723.33
T66.1.723.33 Heritage Sovereign
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T66.1.723.33 (aka: T66172333) |
| Name: | T66.1.723.33 Heritage Sovereign |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Sovereign is a classical wristwatch with a design that harks back to the 1940's. Its stainless steel case has a diameter of 40mm, housing the automatic caliber ETA 2824-2 movement.