Tissot - T66.1.819.33
T66.1.819.33 Heritage 2005 Stainless Steel / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T66.1.819.33 (aka: T66181933) |
| Name: | T66.1.819.33 Heritage 2005 Stainless Steel / Silver / Strap |
| Produced: | 2005 |
| Produced: | 2006 |
| Limited: | Yes, 3333 units |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Mineral |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 32.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Heritage 2005 is a limited edition of 3333 pieces that was in production from 2005 to approx. 2006. It features a square case with fancy flared lugs. Inside is the ETA 2895-1.