Tissot - T71.3.439.31
T71.3.439.31 150th Anniversary Automatic Chronograph
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T71.3.439.31 (aka: T71343931) |
| Name: | T71.3.439.31 150th Anniversary Automatic Chronograph |
| Produced: | 2003 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 1853 units |
| Case Material: | Yellow Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Plexi |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.50 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
As indicated by its name, the 150th Anniversary Automatic Chronograph was introduced in 2003 in celebration of the 150th anniversary of Tissot. This chronograph model has a case with elegantly sweeping lugs, housing the automatic caliber ETA 2894-2 chronograph movement - with chronometer certificate. Time is indicated through a set of 'feuille' hands. Its design is based on a 1946 Tissot watch.