Tissot - T904.432.76.057.00
T904.432.76.057.00 Heritage Chronograph Pink Gold / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Heritage |
| Reference: | T904.432.76.057.00 (aka: T9044327605700) |
| Name: | T904.432.76.057.00 Heritage Chronograph Pink Gold / Black / Strap |
| Produced: | 2009 |
| Produced: | 2011 |
| Limited: | Yes, 333 units |
| Case Material: | Pink Gold |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 40.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Heritage T9044327605700 is a limited edition of 333 pieces that was available between 2009 and 2011. It features a stainless steel case with a diameter of 40mm, housing a COSC-certified caliber 7753.