Tissot - T006.207.11.036.01
T006.207.11.036.01 Le Locle 29 Automatic Lady 20th Anniversary
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.207.11.036.01 (aka: T0062071103601) |
| Name: | T006.207.11.036.01 Le Locle 29 Automatic Lady 20th Anniversary |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 29.00 mm |
| Case Lug Width: | 14.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle T006.207.11.036.01 is an elegant ladies watch. Though at 29.00mm it is by no means large, Tissot still managed to fit it with an automatic movement with central seconds and date in the form of caliber 2671. In ref. [WATCH_REF}, the dial is Silver.