Tissot - T006.407.11.043.00
T006.407.11.043.00 Le Locle Powermatic 80 39.3 Stainless Steel / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.407.11.043.00 (aka: T0064071104300) |
| Name: | T006.407.11.043.00 Le Locle Powermatic 80 39.3 Stainless Steel / Blue / Bracelet |
| Produced: | 2021 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Finish: | Guilloche |
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle is named after the town of Le Locle in the Swiss canton of Neuchâtel, which is were Tissot is headquartered. Its classic looks and attractive price point have made it a stable piece in the Tissot collection and a gateway watch for budding watch collectors. Pictured as reference T006.407.11.043.00, the Le Locle has a Stainless Steel case and a Blue dial. It is powered by the self-winding caliber C07.111.