Tissot - T006.407.16.033.01
T006.407.16.033.01 Le Locle Powermatic 80 Open Heart Stainless Steel / Silver
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.407.16.033.01 (aka: T0064071603301) |
| Name: | T006.407.16.033.01 Le Locle Powermatic 80 Open Heart Stainless Steel / Silver |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle Powermatic 80 Open Heart [WTACH_REF] has a stainless steel case with a diameter of 39.30mm. The Silver dial has a cut-out at 12:00, which allows for a glimpse of the self-winding 'Powermatic' caliber C07.601 within.