Tissot - T006.407.22.033.02
T006.407.22.033.02 Le Locle Powermatic 80 Open Heart Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.407.22.033.02 (aka: T0064072203302) |
| Name: | T006.407.22.033.02 Le Locle Powermatic 80 Open Heart Stainless Steel - Rose Gold / Silver / Bracelet |
| Produced: | 2022 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle Powermatic 80 Open Heart T006.407.22.033.02, a new watch for 2022, has both case and bracelet done in a combination of stainelss steel and (PVD-coated) rose gold. The dial, with 'open heart' at 12:00, is Silver.