Tissot - T006.408.11.037.00
T006.408.11.037.00 Le Locle Automatic COCS Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.408.11.037.00 (aka: T0064081103700) |
| Name: | T006.408.11.037.00 Le Locle Automatic COCS Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle T006.408.11.037.00 has a stainless stel case of 39.30mm and a Silver dial. This watch is powered by a COSC-certified caliber 2824-2.