Tissot - T006.414.36.443.00
T006.414.36.443.00 Le Locle 42.3 Valjoux Chronograph Rose Gold PVD / Bronze
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.414.36.443.00 (aka: T0064143644300) |
| Name: | T006.414.36.443.00 Le Locle 42.3 Valjoux Chronograph Rose Gold PVD / Bronze |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 42.30 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 50.00 m |
| Dial Color: | Bronze |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle T006.414.36.443.00 has a case of 42.30mm, which houses the self-winding caliber 7750 movement. Time is indicated on a Bronze dial by a set of feuille hands.