Tissot - T006.424.16.053.00
T006.424.16.053.00 Le Locle Power Reserve 39.3 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.424.16.053.00 (aka: T0064241605300) |
| Name: | T006.424.16.053.00 Le Locle Power Reserve 39.3 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Le Locle is a top seller in the Tissot Collection. Its name is a reference to the home of Tissot in the Swiss Jura mountains. They are exclusively powered by automatic movements, in this version the ETA 2897 with power reserve indicator.