Tissot - T006.428.36.058.02
T006.428.36.058.02 Le Locle Regulateur Pink Gold / Black
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.428.36.058.02 (aka: T0064283605802) |
| Name: | T006.428.36.058.02 Le Locle Regulateur Pink Gold / Black |
| Produced: | 2016 |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.30 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle Regulateur T006.428.36.058.02 was introduced in 2016. It features a stainless steel case of 39.3mm with pink gold PVD-coating. The dial is black.