Tissot - T006.707.16.053.00
T006.707.16.053.00 Le Locle Automatic Cushion 39 Stainless Steel / Black / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T006.707.16.053.00 (aka: T0067071605300) |
| Name: | T006.707.16.053.00 Le Locle Automatic Cushion 39 Stainless Steel / Black / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Cushion |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 22.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Roman Numerals |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Le Locle is a top seller in the Tissot Collection. Its name is a reference to the home of Tissot in the Swiss Jura mountains. Te present version has a cushion shaped case of 39*39 mm. It is powered by the ETA 2824-2 movement.