Tissot - T41.1.183.16
T41.1.183.16 Le Locle Automatic Lady Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T41.1.183.16 (aka: T41118316) |
| Name: | T41.1.183.16 Le Locle Automatic Lady Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.30 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
The Tissot Le Locle T41.1.183.16 has a case of 25.30mm, which houses the caliber 2671 - a self-winding movement with central seconds and date. The dial is Silver.