Tissot - T41.1.183.33
T41.1.183.33 Le Locle Automatic 25.3 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T41.1.183.33 (aka: T41118333) |
| Name: | T41.1.183.33 Le Locle Automatic 25.3 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.30 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Feuille |
Description
This Tissot Le Locle has a case measuring 25.3mm across, which holds a self-winding movement by ETA. It comes fitted with a stainless steel bracelet.