Tissot - T41.1.183.35
T41.1.183.35 Tissot Le Locle Automatic Double Happiness Lady
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Le Locle |
| Reference: | T41.1.183.35 (aka: T41118335) |
| Name: | T41.1.183.35 Tissot Le Locle Automatic Double Happiness Lady |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.30 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Mixed |
| Dial Hands: | Dauphine |
Description
Named after Tissot’s home and heritage, the Tissot Le Locle Automatic Double Happiness 2014 is a special piece very close to Tissot’s heart. As well as paying tribute to Tissot’s history, it also incorporates the character that’s a sign of true goodness, representing love, happiness and luck.