Tissot - T058.009.33.021.00
T058.009.33.021.00 Lovely PVD Yellow Gold / Champagne / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Lovely |
| Reference: | T058.009.33.021.00 (aka: T0580093302100) |
| Name: | T058.009.33.021.00 Lovely PVD Yellow Gold / Champagne / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 19.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | Champagne |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Lovely is a small ladies wristwatch. Its stainless steel case measures 19.50 mm across - in some cases it has a yellow gold PVD coating. This watch is powered by the quartz caliber 901.001 movement.