Tissot - T140.009.16.111.00
T140.009.16.111.00 Lovely Round Stainless Steel / MOP
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | Lovely |
| Reference: | T140.009.16.111.00 (aka: T1400091611100) |
| Name: | T140.009.16.111.00 Lovely Round Stainless Steel / MOP |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 19.50 mm |
| Case Lug Width: | 6.00 mm |
| Water Resistance: | 30.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Finish: | Gloss |
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot Lovely Round T140.009.16.111.00 has a stainless steel case of 19.50mm, which houses a quartz movement indicating the hours and minutes. The White mother of pearl dial is covered by a faceted sapphire crystal.