Tissot - T049.407.11.057.00
T049.407.11.057.00 PR 100 Automatic 38 Stainless Steel / Black / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T049.407.11.057.00 (aka: T0494071105700) |
| Name: | T049.407.11.057.00 PR 100 Automatic 38 Stainless Steel / Black / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Open |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 38.00 mm |
| Case Lug Width: | 19.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Black |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 is a men's wrist watch with a robust stainless steel case. It is powered by a self-winding movement with central seconds and date, which can be admired through the see-through case back.