Tissot - T101.010.22.111.01
T101.010.22.111.01 PR 100 Quartz 25 Stainless Steel / Rose Gold PVD / MOP / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.010.22.111.01 (aka: T1010102211101) |
| Name: | T101.010.22.111.01 PR 100 Quartz 25 Stainless Steel / Rose Gold PVD / MOP / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 25.00 mm |
| Case Lug Width: | 12.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | White |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Tissot PR 100 Lady has a case with a diameter of 25mm, which houses a quartz movement with central seconds and date. Reference T101.010.22.111.01 has both case and bracelet partially PVD-coated in rose gold. The dial is mother-of-pearl.