Tissot - T101.210.26.036.00
T101.210.26.036.00 PR 100 Quartz 33 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver / Strap
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.210.26.036.00 (aka: T1012102603600) |
| Name: | T101.210.26.036.00 PR 100 Quartz 33 Stainless Steel / Rose Gold PVD / Silver / Strap |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 ref. T1012102603600 has a stainless steel case with rose gold plated bezel and crown. Inside tick a quartz movement by ETA.