Tissot - T101.210.33.031.01
T101.210.33.031.01 PR 100 Quartz 33 Rose Gold PVD / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.210.33.031.01 (aka: T1012103303101) |
| Name: | T101.210.33.031.01 PR 100 Quartz 33 Rose Gold PVD / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 33.00 mm |
| Case Lug Width: | 16.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Tissot PR 100 Lady has a case of 33mm, which houses a quartz movement (F04.111) by ETA. Reference T101.210.33.031.01 has its case and bracelet fully coated in rose gold.