Tissot - T101.410.44.041.00
T101.410.44.041.00 PR 100 Quartz 39 Titanium / Blue / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.410.44.041.00 (aka: T1014104404100) |
| Name: | T101.410.44.041.00 PR 100 Quartz 39 Titanium / Blue / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Titanium |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 39.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Blue |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
This Tissot PR 100 Quartz has a titanium case with a diameter of 39mm, which houses an ETA quartz movement with central seconds and date. The dial is blue.