Tissot - T101.417.11.031.00
T101.417.11.031.00 PR 100 Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Bracelet
| Brand: | Tissot |
|---|---|
| Family: | PR 100 |
| Reference: | T101.417.11.031.00 (aka: T1014171103100) |
| Name: | T101.417.11.031.00 PR 100 Chronograph Quartz 41 Stainless Steel / Silver / Bracelet |
| Limited: | No |
| Case Material: | Stainless Steel |
|---|---|
| Case Glass: | Sapphire |
| Case Back: | Closed |
| Case Shape: | Round |
| Case Diameter: | 41.00 mm |
| Case Lug Width: | 20.00 mm |
| Water Resistance: | 100.00 m |
| Dial Color: | Silver |
|---|---|
| Dial Indexes: | Stick / Dot |
| Dial Hands: | Stick |
Description
The Tissot PR 100 Chronograph is a watch that offers a clean look and robust tech. The case measures 41mm across - water resistant up to 100 meters- whilst holding a quartz movement by ETA.